معرفی 10 شهر پاك جهان

معرفی ۱۰ شهر پاک جهان

ایسنا: همه ساله شرکت سرمایه‌گذاری «مرسر» در زمینه پاکترین شهرهای جهان رتبه‌ندی‌هایی انجام می‌دهد که در آخرین گزارش این شرکت ۲۲۱ شهر جهان مورد ارزیابی قرار گرفتند و براساس کیفیت زندگی و پاکیزگی هوا و ملاک‌هایی مانند دسترسی به آب آشامیدنی سالم، سیستم فاضلاب، ‌آلودگی هوا، سیستم حمل‌ونقل عمومی رده‌بندی شدند.

ایرلند و استرالیا رقابت سالانه‌ای را‌ در زمینه انتخاب شهرهای پاک برگزار می‌کنند، اما این رقابت بیشتر یک رقابت مهیج و کوچک است. رقابتی که البته سایر شهرهای دنیا را نیز تشویق می‌کند تا به سمت الگوی شهر پاک قدم بگذارند.

بر اساس این رده‌بندی‌ها، ۱۰ شهر پاک جهان معرفی شده‌اند:

۱- اسلو، نروژ

هیچ واحد صنعتی در شهر اسلو وجود ندارد. کیفیت هوای این شهر در فصل تابستان عالی بوده، اما در فصل زمستان آلودگی این شهر بیشتر می‌شود.

۲- کوبه، ژاپن

شهر کوبه ژاپن یکی از پاکترین شهرهای جهان از نظر فاکتورهایی مانند محیط زندگی و سواد است. نرخ سواد در این شهر تقریبا ۱۰۰ درصد است. میزان آلایندگی خودروهای موجود در این شهر کنترل شده و بسیار پایین است.

۳- کپنهاگ، دانمارک

شهر کپنهاگ یکی از اعضای کمپین ارتقای کیفیت هوای ۱۵ ساله است. در این شهر مناطقی صرفا برای حفاظت از محیط زیست در نظر گرفته شده و مالیات خرید خودروهای دیزلی که با فیلترهای مخصوص مجهزند، کاهش یافته است.

۴- آدلاید، استرالیا

تنها نماینده استرالیا در بین ۱۰ شهر پاک جهان محسوب می‌شود که در زمینه بازیافت و به حداقل رساندن زباله‌های تولیدی‌اش موفق بوده است.

۵- مینیاپلیس، امریکا

گروه کاری محیط زیست در امریکا این شهر را یکی از ۱۰ شهر بزرگ امریکا از نظر پاکیزگی اعلام کرده است. این شهر در زمینه کنترل مواد شیمیایی و آلودگی ناشی از آنها موفق بوده است.

۶- ولینگتون، نیوزلند

وزارت محیط زیست نیوزلند کیفیت هوای شهر ولینگتون را عالی توصیف کرده است. این شهر توانسته با بکارگیری فناوریهای نوین آلایندگی ناشی از خودروهای این شهر را کاهش دهد. سطح دی اکسید نیتروژن در این شهر عالی است.

۷- هلسینکی، فنلاند

گزارش شده که شهر هلسینکی فنلاند در زمینه کاهش آلایندگیهای ناشی از ایستگاه‌های تولید برق موفق بوده است. این شهر همچنین آلودگی صنایع خود را نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای طی دهه اخیر کاهش داده است.

۸- اوتاوا، کانادا

شهر اوتاوا در زمینه کیفیت آب ممتاز است. در سال ۲۰۰۹ میلادی همه تجهیزات آبرسانی در این شهر توانستند نمره عالی ۱۰۰ درصد کسب کنند.

۹- هونولولو، هاوایی

در حالی که هاوایی با دودهای آتشفشانی‌اش در دنیا معروف است، این شهر توانسته آلایندگی‌های ناشی از این دود را کاهش داده و به فهرست ۱۰ شهر پاک جهان را پیدا کرده است. کیفیت آب این شهر بالا است.

۱۰- کالگری، کانادا

شهر کالگری رتبه نخست را در این فهرست از نظر کیفیت هوا و پاکی به دست آورده است. این شهر توانسته تولید زباله خود را به حداقل برساند. رشد اقتصادی و توسعه جمعیت هم مانع اجرای برنامه‌های زیست محیطی در کالگری نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید